Polecamy

Marcin Kydryński - BielZanzibar. Dom Żółwia.
Małgorzata Szejnert
 Newsletter
   
Informacje ogólne
Tanzania i Zanzibar
Nasz główny kierunek
(Afryka wschodnia)
 
 
 

TANZANIAGodło Tanzani

Zjednoczona Republika Tanzanii (w suahili: Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) leży we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim i zajmuje obszar około 948 tys. km2. Mieszka tam około 39,3 mln ludzi. Do Tanzanii należą duże wyspy: Zanzibar, Pemba i Mafia oraz kilka mniejszych. Stolicą jest miasto Dodoma, jednak siedzibą rządu jest Dar es Salaam – dawna stolica Tanzanii. Języki urzędowe to suahili i angielski.

Zjednoczona Republika Tanzanii powstała w 1964 roku z połączenia Tanganiki
, niepodległej od 1961 i Zanzibaru, niepodległego od 1963. Prezydentem Tanzanii został dotychczasowy prezydent Tanganiki, Julius Nyerere, jednym z 2 wiceprezydentów — ówczesny prezydent Zanzibaru, A. Karume,a po jego đmierci w yamachu w 1972 r. — A. Jumbe. Pierwszą, tymczasową konstytucję ogłoszono w 1965 r.. Rządy w obu częściach państwa sprawowała jedna partia — Afrykański Narodowy Związek Tanganiki (TANU).

Grupy etniczne: Afrykańczycy 99% (Nyamwezi, Sukuma, Swahili, Hehe, Bena, Mahonde).
Religie: chrześcijaństwo wyznaje ok. 45% mieszkańców, islam - ok. 35%, tradycyjne wierzenia afrykańskie - ok. 20%.

WARUNKI NATURALNE

Większą część Tanzanii zajmuje rozległy płaskowyż Uniamwezi (wys. 900–1500 m n.p.m.), rozcięty rowami tektonicznymi, należącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. W obrębie rowów wznoszą się wysokie masywy górskie, przeważnie wulkaniczne: Kilimandżaro (5895 m n.p.m., najwyższa góra w Afryce), Meru (4565 m), Rungwe (2960 m n.p.m.). Wzdłuż Oceanu Indyjskiego ciągnie się pas nizin. U wybrzeży miejscami występują rafy koralowe. Wyspy nizinne, zbudowane z wapieni koralowych.

Największe jeziora Tanzanii to: Tanganika, Niasa
, zwane też Malawi oraz Jezioro Wiktorii. Krajobraz to przede wszystkim sawanny, w dolinach rzek skrawki lasów wiecznie zielonych, na wybrzeżu namorzyny (lasy mangrowe). Na południu i zachodzie znajdują się widne lasy zrzucające liście w porze suchej (miombo), w górach do wys. 2900 m n.p.m. lasy wiecznie zielone, a do wysokości 4000 m n.p.m. subalpejskie zarośla. Powyżej 4000 m n.p.m. występują osobliwe rośliny afroalpejskie, czyli podobne do rosnących w Alpach, ale występujące wyłącznie w Afryce.

W Tanzanii znajdują się liczne rezerwaty i parki narodowe: Serengeti, Tarangire, Mikumi, Lake Manyara, Mt Kilimanjaro, Ngorongoro, Mikumi i wiele innych. Największy, Serengeti, wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO

KLIMAT

Tanzania ma klimat podrównikowy: suchy na płaskowyżu, a wilgotny na wybrzeżu i na wyspach oraz w wyższych piętrach gór.

Na północy kraju występują dwie pory mokre (kwiecień-maj oraz listopad-grudzień), na pozostałym obszarze pora deszczowa trwa od kwietnia do maja.

Średnie temperatury Tanzanii (w °C)
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
31° 31° 28° 27° 26° 25° 19° 19° 19° 25° 27° 28°


SZCZEPIENIA I ZDROWIE

Obowiązkowe jest szczepienie na żółtą febrę - tanzańscy urzędnicy mogą sprawdzać zaświadczenie na granicy. W Warszawie można się zaszczepić w Sanepidzie (róg Chłodnej i Żelaznej) lub w poradni chorób tropikalnych szpitala przy ul. Wolskiej.

W Tanzanii występuje
też malaria i jej groĹşna odmiana - malaria mózgowa. Niebezpieczeństwo zachorowania pojawia się zwłaszcza w porze deszczowej, czyli w kwietniu i maju. Pozostałe, suche miesiące są dosyć bezpieczne. Przed malarią można się zabezpieczyć przyjmując leki profilaktyczne. Dostępnych jest wiele środków, ale jeden, ze względu na silne działanie i skutki uboczne, stanowczo NIE jest wskazany w przypadku nurkowania. Odradzamy LARIAM, szwajcarskiej firmy La Roche. Bardzo skuteczny i polecany jest MALARONE. Kurację należy rozpocząć 2 dni przed wyjazdem i kontynuować jeszcze 1 tydzień po powrocie. Należy przyjmować 1 tabletkę dziennie.

Kliknij tu, aby uzyskać wiecej informacji o Malarone.

Kliknij tu, aby dowiedziec sie wiecej o profilaktyce antymalarycznej.

Zalecamy picie butelkowanej wody mineralnej, którą można kupić wszędzie. Woda w kranach na Zanzibarze jest bezpieczna dla zdrowia, jako że dowozi się ją ze Ĺşródeł głębinowych w środku wyspy. W Tanzanii lepiej nie pić wody z kranu, a wyłącznie butelkowaną wodę mineralną.

WIZA

Obywatele polscy otrzymują wizę turystyczną
na granicy, przy wjeĹşdzie do Tanzanii. Jest ona ważna maksymalnie 3 miesiące i kosztuje 50 USD. Najbliższa polska ambasada znajduje się w Dar es Salaam.

PIENIĄDZE

Miejscową walutą jest szyling tanzański (Tsh) 1 USD = 1200Tsh+. Można również płacić w dolarach. Na Zanzibarze są dwa bankomaty, oba w mieście Stone Town. Istnieją też punkty, gdzie można pobrać pieniądze z karty kredytowej, np. w Mtoni Marine Center (6% prowizji), niedaleko Stone Town. Większość kantorów i banków wymienia czeki podróżne. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w lepszych restauracjach i w sklepach dla turystów.

Pieniądze można wymieniać bez większego problemu. UWAGA: nigdzie nie są akceptowane stare banknoty dolarowe z tzw. „małymi głowami”! DRUGA UWAGA: najlepszy kurs uzyskamy wymieniając banknoty po 50 i 100 dolarów. Wymieniając banknoty o niższych nominałach uzyskamy nieco niższy kurs wymiany. Niemniej... TRZECIA UWAGA: ...dobrze mieć przy sobie trochę dolarów w niskich nominałach na codzienne wydatki. UWAGA CZWARTA: Tanzańczycy zdecydowanie chętniej przyjmują dolary niż euro. I UWAGA PIĄTA: złote polskie mogą się okazać stosunkowo mało przydatne.

PRĄD – 220 V, wtyczki angielskie. Konwertery do wtyczek angielskich, zwane też przejściówkami, można kupić w miastach na miejscu.

CO ZABRAĆ?

Na pewno przydadzą się lekkie ubrania, krem do opalania z wysokim filtrem, okulary przeciwsłoneczne i czapka od słońca. Warto też zaopatrzyć się w spray na komary, najlepiej jeszcze przed wyjazdem. Planując wyprawę na safari lub/i Kilimandżaro koniecznie trzeba pamiętać o cieplejsz
ych ubraniach - no i zabrać je ze sobą. Z kolei krater N’Gorongoro znajduje się na wysokości 3600 m n.p.m. i jest tam chłodno w nocy; warto wtedy mieć pod ręką sweter czy bluzę. Na Kilimandżaro, na wysokości blisko 6000 m n.p.m., temperatura spada poniżej zera, zatem przyda się strój przypominający o nadchodzącej zimie. Trzeba też mieć dobre buty trekkingowe. Na safari buty trekkingowe nie są potrzebne.

PRZELOTY

Z Europy do Tanzanii bezpośrednio latają linie British Airways, KLM, Swiss i Kenya Airways. Docierają do Dar es Salaam. W tej chwili najlepsze połączenie ma KLM, który przy współpracy z Kenya Airways lata na Zanzibar. Samoloty KLM-u lądują także na lotnisku Kilimandżaro w północnej Tanzanii, a wysiadający w tym miejscu mogą póĹşniej pójść na trekking na Kilimandżaro lub/i udać się na safari w Serengeti i N'Gorongoro.

Obecnie najkorzystniejsze połączenia ma KLM. Pośredniczymy w rezerwowaniu biletów KLM-u. Jeżeli życzą sobie państwo sprawdzić loty, to zapraszamy na stronę KLM.

ZANZIBAR

Zanzibar jest autonomiczną częścią republiki Tanzanii. Ma 130 km długości oraz 50 km szerokości i leży kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeży wschodniej Afryki, na Oceanie Indyjskim, 7 stopni na południe od równika.

Zanzibar jest archipelagiem składającym się z dwóch dużych wysp i kilku mniejszych wysepek. Te większe to Unguja (UngudĹşa), zwana potocznie Zanzibarem i Pemba, położona 55 km na północ od Unguji. Unguja jest
chętniej odwiedzana i ma znacznie lepszą infrastrukturę turystyczną. Tutaj też znajdują się stolica wyspy – Stone Town oraz lotnisko międzynarodowe. Natomiast Pemba jest wyspą dziką, trudniej dostępną, porośniętą gęstą dżunglą.

Przez stulecia Zanzibar żył z handlu. Przyjeżdżali tu kupcy z Bliskiego Wschodu, Indii, Afryki, czy także z Europy. Do lat 60-tych XX wieku był niezależnym sułtanatem. Większość Zanzibarczyków wyznaje islam - w bardzo łagodnej i przyjaznej formie. Językiem urzędowym jest suahili. Dzisiaj Zanzibar znany jest głównie z uprawy goĹşdzików i innych przypraw. Przyciąga naturalnymi urokami - nie jest to jednak miejsce typowo turystyczne. Wciąż urzeka prostotą i odmiennością.
NUNGWI I OKOLICE

Nungwi, gdzie mieszczą się baza nurkowa i nasz dom, to nastrojowa wioska rybacka na północnym cyplu Zanzibaru, 60 km od Stone Town. Dzięki turystom wioska dynamicznie się rozwija, niemniej miejsce
nadal jest kameralne i nie zatłoczone; panuje tu urocza, przytulna atmosfera. Trzydziestometrowe palmy górują nad chatkami o dachach z liści palmowych i nad białymi, czystymi plażami, otoczonymi niewielkimi skałkami. Wzdłuż plaży rozlokowało się kilka restauracji podających dania z owoców morza oraz barów, w których kwitnie życie nocne. W wiosce jest klinika i kilka sklepów sprzedających podstawowe artykuły. Jest też kilka kawiarenek internetowych, można bez przeszkód zadzwonić do Europy, działają polskie telefony komórkowe.

Do gości z Europy mieszkańcy Nungwi odnoszą się bardzo przyjażnie. Większość miejscowych zajmuje się
łowieniem ryb. O zachodzie słońca można obserwować tradycyjne, drewniane łodzie dhow, powracające z morza. Rybacy chętnie sprzedają świeże ryby turystom oraz restauracjom serwującym codziennie morskie przysmaki. Życie w Nungwi toczy się nie w rytmie zegarków, ale przypływów oraz wschodów i zachodów słońca. To miejsce, by schować się przed cywilizowanym światem i zapomnieć o miejskiej rzeczywistości.

STONE TOWN

To stolica Zanzibaru, miasto słynne w przeszłości z handlu niewolnikami. Przybywali tu przez stulecia handlarze z Indii, kupcy arabscy, afrykańscy oraz europejscy. Warto zapuścić się w wąskie uliczki i zakamarki starówki, by poczuć atmosferę sprzed wieków. W Stone Town można zrobić świetne zakupy, zjeść dobry posiłek w jednej z wielu lokalnych knajpek i podziwiać różnorodność kultur, tworzących wyjątkowy klimat wyspy. Jednodniowa wycieczka do miasta wystarcza, żeby sporo zobaczyć, pospacerować w labiryncie wąskich uliczek i potargować się w sklepach. Droga z Nungwi do Stone Town zajmuje półtorej godziny.

Atrakcj
e miasta to:
• wieczorny targ z owocami morza i rybami w Forodhani Gardens, gdzie na licznych straganach przyrządza się pyszne i tanie dania, głównie z grilla. Można tu zjeść kraba, langustę, krewetki, kalmary, marlina, spróbować rekina czy barakudy
;
• katedra katolicka, wybudowana na miejscu dawnego targu niewolników
;
• starówka o wąskich uliczkach i wysokich kamienicach z przepięknymi, rzeĹşbionymi drzwiami. Zwyczaj rzeĹşbienia drzwi przywieĹşli na Zanzibar Hindusi parę wieków temu i szybko się on tu przyjął
;
• targ z rybami, mięsem i warzywami, zwany Darajani (Daradżani) Market. Zapach targu może nie przypomina Chanel no.5, niemniej miejsce jest
bardzo ciekawe: barwne, tłoczne i hałaśliwe. Rozmaite owoce i jarzyny, często nieznane Europejczykom, przyprawy oraz morskie stworzenia, często imponujących rozmiarów, robią duże wrażenie.KOMUNIKACJA ZE ŚWIATEM

Polskie telefony komórkowe działają na wyspie bez kłopotu. Miejscowa karta SIM kosztuje 5 USD, a minuta rozmowy z Polską 1,5 USD. Internet dostępny jest w Stone Town, a także w Nungwi w kompleksie Amana, w Baobab bungalows, we wsi w kafejkach internetowych i u nas w domu.


KUCHNIA

Specjalnością Zanzibaru są ryby i owoce morza, dostępne wszędzie, zawsze świeże i różnorodne. Na Zanzibarze, zwanym też wyspą przypraw, rośnie właściwie wszystko to, co rosło tam tradycyjnie i co zostało sprowadzone na przestrzeni wieków przez kupców z Azji Mniejszej, Indii oraz Europy. Rozmaitość ziół, korzeni i owoców jest ogromna, choć dostępność poszczególnych produktów zależy od sezonu.

W Nungwi i sąsiedniej wiosce Kendwa jest sporo restauracyjek i barów, podobnie jak w Stone Town. Większość z nich oferuje zarówno dania miejscowe, jak i kuchni europejskiej. Te ostatnie często z lokalnym kolorytem. Średnia cena posiłku w przeciętnej restauracji wynosi ok.5-10 USD, w drogiej - nie więcej niż 20-25 USD. Piwo kosztuje 1,5 -2 USD, butelka wina z RPA - ok. 10 -15 USD, drink w barze - kilka dolarow, butelka wody mineralnej w sklepie - 50 centów.


POGODA I KLIMAT

Zanzibar jest typowo tropikalną wyspą. Oznacza to, że klimat jest gorący i bardzo wilgotny. W ciągu dnia temperatura powietrza sięga często 35º C. Średnia temperatura wody nie spada poniżej 25º C, a często wynosi 29-30º C.

Pora deszczowa przypada na kwiecień i maj, ale opady zdarzają się także sporadycznie w pozostałych miesiącach, zwłaszcza w paĹşdzierniku.

W grudniu, styczniu i lutym wieje północny monsun, zwany kaskazi, w czerwcu natomiast - południowy, zwany kusi.


CO ZABRAĆ?

Prosimy zerknąć na część CO ZABRAĆ ? dotyczącą Tanzanii.


SZCZEPIENIA I ZDROWIE

Prosimy zerknąć na część SZCZEPIENIE I ZDROWIE dotyczącą Tanzanii.
Odnośnie malarii możemy przypomnieć tylko, że w Nungwi jest mała klinika, w której można od ręki zrobić testy na malarię i w razie zachorowania natychmiast rozpocząć leczenie.


PIENIĄDZE

Prosimy zerknąć na część PIENIĄDZE dotyczącą Tanzanii.


WIZA

Prosimy zerknąć na część WIZA dotyczącą Tanzanii.


PRZELOTY

Większość informacji znajdą państwo w części PRZELOTY dotyczącej Tanzanii. Niemniej chcemy dodać, że jeżeli wybierają się państwo na północne safari Serengeti i N'Gorongoro, to warto rozważyć przylot na lotnisko Kilimandżaro (JRO), a powrót z Zanzibaru (ZNZ).

Z Dar es Salaam na Zanzibar leci się 15-20 minut. Lotnisko krajowe w Dar znajduje się tuż obok międzynarodowego, samoloty startują średnio co godzinę. Przelot w jedną stronę kosztuje ok.70 USD, plus 5 USD opłaty lotniskowej, razem ok. 75 USD. Z Dar es Salaam na wyspę można też dopłynąć promem. Podróż kosztuje 35 USD i trwa około trzech godzin. Za taksówkę z lotniska w Dar es Salaam do portu trzeba zapłacić mniej więcej 15 USD.


CO ROBIĆ A CZEGO NIE?

- NIE NALEŻY chodzić w kostiumach kąpielowych po wiosce i w miasteczku, bo to może być potraktowane jako obraza miejscowej kultury i tradycji, mocno związanej z islamem. Za skutki obrażenia tubylców powstałego w rezultacie publicznego pokazywania się w zbyt skąpym stroju nie odpowiadamy.
- NIE NALEŻY samotnie chodzić w nocy po Stone Town.
- NIE NALEŻY da
ć się naciagać tzw. „beach boys”, czyli mężczyznom, którzy oferuja wszelkiego typu usługi i towary nie zawsze z dobrymi intencjami.
- WARTO zachować spokój, gdy coś zajmuje wiecej czasu niż w Europie. Stare przysłowie tanzańskich pszczół mówi „ Europejczycy mają zegarki, a Afrykańczycy - czas”.
- WARTO korzystać wyłącznie z taksówek z licencją państwową. Są one oznaczone napisem TAXI.
Osobiście ODRADZAMY AUTOSTOP.
- WARTO zamawiać posiłek zanim się okrutnie zgłodnieje, bo czas oczekiwania może być zaskakująco długi.
-
WARTO UNIKAĆ samotnych spacerów i zostawiania podręcznego bagażu na plaży na odcinku Nungwi-Kendwa
- Dzieciom można dawać cukierki, ale pieniądze ośmielają je do żebrania.


PRĄD
– 220 V, wtyczki angielskie, podobnie jak w całej Tanzanii. Przejściówki do wtyczek angielskich można kupić w Stone Town.


PODSTAWOWE ZWROTY W SUAHILI 

jambo [wymawiane d
Ĺşiambo] – cześć, dzień dobry; odpowiadamy - jambo
mambo – cześć; odpowiadamy - poa, czyli w porzadku.
nzuri – dobrze, ładnie
sinzuri – niedobrze, nieładnie
kwaheri [wym. k
łaheri] – do widzenia
badai – na razie
jina
[dĹşina] lako nani – jak masz na imię ?
wapi [
łapi] – gdzie jest?
kwanini [k
łanini] – dlaczego ?
kweli [k
łeli ] – naprawdę ??
sawa [sa
ła] – OK, dobra
hakuna matata
lub hamna shida [śida] lub hamna matatiso lub hamna kashesh [kaśkeś] – nie ma problemu, nie sprawy
duka – sklep
nyumbani
[ńiumbani] – dom
mimi – ja
wewe [
łełe] – ty
barabara – droga
(i nic więcej...)
chakula [ciakula] – jedzenie
maji [madĹşi] – woda
tafadali – poproszę
si fa hamu – nie rozumiem
sigilisa – słuchaj
samahani – przepraszam
fundi – majster lub fachowiec
polisi – policja
samaki – ryba
nyama [
ńiama] – mięso
wali [
łali] – ryż
bei ghani lub shilingi [silingi] ngapi – ile kosztuje?
kubwa [kub
ła] – duża/dużo/duży
kidogo – mało/mała/mały
sana – bardzo; nzuri sana - bardzo dobrze
nakupenda wewe [
łełe] – kocham cię
bass – koniec, przestań
asante – dziekuję
leo – dzisiaj
kesho [ke
sio] – jutro
labda - może


Galeria